Czym są i gdzie zamawiać kokardy narodowe?

Kokardy narodowe to okrągła wstążeczka, w której skład wchodzą dwie tasiemki w kolorze białym i czerwonym. Według przyjętego wzoru jej wymiary powinny mieć od 4 do 6 centymetrów i składać się z dwóch okręgów wewnątrz białego na zewnątrz czerwonego. Tak wyglądające kokardy narodowe mają za zadanie odwzorowanie godła Polski czyli białego orła na czerwonym tle.

Ręcznie szyte kokardy narodowe są wykonywane w bardzo dokładny sposób i mają na celu podkreślenie ważności obchodów narodowych oraz wydarzeń społecznych, nosi się je po lewej stronie wpięte w klapę munduru lub stroju cywilnego w czasie uroczystości narodowych.

kokarda narodowa 6cm - buttonfly

Kokardy narodowe stosowane były już wiele lat temu, podczas ważnych uroczystości narodowych takich jak manifestacje czy powstania narodowe:
*1846 – w tym roku kokardy używane były podczas Powstania Krakowskiego;
*1848 – w roku tym Komitet Narodowy Polski w Poznaniu uchwalił kokardy w kolorach biało czerwonych barwami powstańczymi;
*1863 – w tym roku nosili je powstańcy styczniowi, w wielu przypadkach zamiast białej wstążki przyczepiali oni metalowego orła do czerwonej wstążki;
*1914-1918 – Ułani Legionów Polskich nosili je przy rogatywkach;
*1918 – w tym roku nosili je powstańcy wielkopolscy.

Kokardy narodowe na zamówienie mogą być dostosowane wielkością dla każdego w sposób indywidualny, lecz powinny mieścić się w przyjętym wzorze między 4 a 6 centymetrami. Gdzie zamówić kokardy narodowe? Można to zrobić na przykład w firmie Buttonfly z Krakowa.