Sposoby zapewnienia bezpieczeństwa pożarowego w wieżowcach

Kwestia bezpieczeństwa pożarowego w budynkach, to jeden z najbardziej, dosłownie i w przenośni, palących problemów. Szczególnie w wieżowcach jest to ekstremalnie ważne zagadnienie, ponieważ pożar np. na 206 piętrze – tyle ich ma najwyższy aktualnie budynek świata: Burdż Chalifa, niemożliwe jest ugasić, stojąc z sikawką strażacką na ziemi. Trzeba dopiero dostać się na to piętro z wężem i dopiero wtedy można rozpocząć akcję gaśniczą. Ale ile czasu zajmie dostanie się na tak wysokie piętro? Windą może kilka minut. Ale co w sytuacji, gdy windy przestaną działać?

Z takimi problemami muszą mierzyć się i skutecznie je rozwiązywać, już w fazie planistycznej, projektanci tak wysokich budynków. Z pomocą przychodzi im nauka i technika oferująca np. beton ogniotrwały (od Ceramic), którym można wylać stropy i w ten sposób wykonać pierwszy krok w kierunku bezpieczeństwa: uniemożliwić rozprzestrzenianie się pożaru na sąsiednie piętra.

Kolejnym krokiem jest jeszcze większe ograniczenie obszaru możliwego rozprzestrzeniania się ognia, nawet do pojedynczych pomieszczeń. Można bowiem zastosować płyty ognioodporne (np. Ceraboard 100) na ścianach lub nawet zamiast niektórych ścian, a do ich stabilnego połączenia ze stropami użyć klej ognioodporny (np. Nitrill).

Ostatnim krokiem, jest montaż na suficie w każdym pomieszczeniu czujników dymu oraz systemu zraszaczy. Wtedy po wykryciu pożaru, całe pomieszczenie jest automatycznie polewane wodą, a w takich warunkach pożar już nie może się w ogóle rozwijać.