Badania USG w diagnostyce

Badanie ultrasonograficzne, czyli USG jest jednym z najczęściej stosowanych we współczesnej medycynie. Umożliwia ono zdiagnozowanie wielu problemów ze zdrowiem w sposób całkowicie bezpieczny. Jest ono nieszkodliwe i można je wykonywać wiele razy, w przeciwieństwie na przykład do badania tomografem. Nic dziwnego więc, że badanie ultrasonograficzne jest zalecane kobietom w ciąży, aby ocenić rozwój ich dziecka. Wszelkie informacje o rzekomej szkodliwości badania USG dla rozwoju płodu są dementowane przez środowiska naukowe i lekarskie.

aparat usgDzisiejsze aparaty USG są niezwykle nowoczesne, pozwalające na przykład na wizualizację płodu w trójwymiarze. Profesjonalny aparat USG pozwala także zobrazować przykładowo kości oraz narządy takiego płodu, dzięki czemu umożliwia pełną diagnostykę. Funkcje takie posiadają oczywiście ultrasonografy przeznaczone głównie dla ginekologii i położnictwa. Istnieją natomiast aparaty USG przeznaczone dla różnych działów medycyny, jak kardiologia czy radiologia. Ultrasonografy używane w diagnostyce kardiologicznej, czyli tzw. echokardiografy pozwalają szczegółowo zbadać najmniejszą część serca.

Ultrasonografy pomimo tego, że są to urządzenia wysoce specjalistyczne, nie są aż tak drogie, jak niektórym ludziom mogłoby się wydawać, choć trzeba przyznać, że ich cena jest bardzo zróżnicowana. Najtańsze i najprostsze egzemplarze można nabyć już za kilka tysięcy złotych. Są to niewielkie aparaty przenośne. Najdroższe aparaty ultrasonograficzne, które można spotkać prawie wyłączne w szpitalach, to już wydatek na poziomie kilkuset tysięcy złotych. Na najtańsze aparaty może jednak sobie pozwolić wielu ludzi, którzy mogą sami w domu robić badania.