Inwestycja w nieruchomość do rozbiórki – czy warto?

Ostatnie trzy dekady to okres intensywnego rozwoju prywatnego budownictwa, głównie mieszkaniowego. Skutkiem tego było nie tylko rozrastanie się miast i otaczających je stref aglomeracyjnych, ale też postępujące zagęszczenie zabudowy i wykorzystanie wielu dostępnych jeszcze działek oraz nieużytków.

Proces ten spowodował, że w obecnych czasach bardzo trudno jest znaleźć dostępne, dobrze położone miejsce nadające się do budowy domu. Problem dotyczy nie tylko osób, które chcą zbudować budynek dla siebie i swojej rodziny. Dotyczy też deweloperów i wszelkiej maści inwestorów. Jedynym wyjściem w tej sytuacji jest zakup ziemi, na której znajduje się już budynek. Wiąże się to oczywiście z podstawowym zagadnieniem, jakim jest wyburzanie budynków. Wyburzanie to nie musi być jednak aż tak kosztowne, jak mogłoby się początkowo wydawać, a cena nieruchomości przeznaczonej do usunięcia często jest znaczenie niższa.

Posesja z domem przeznaczonym do wyburzenia może posiadać jeszcze inne atuty. Zazwyczaj, a zwłaszcza w terenie miejskim, dysponuje ona już wszelkimi łączami, dzięki czemu nie trzeba się martwić o konieczność doprowadzania do budynku gazu czy prądu. Jeżeli nowa konstrukcja tylko na to pozwala, na miejscu zlikwidowanej, naziemnej struktury można postawić nową, wykorzystując przy tym tkwiący w ziemi fundament. To rozwiązanie eliminuje roboty ziemne, tym samym oszczędzając cenny czas i środki. Rozbiórka bywa kosztowna, jednak wartość działki, na terenie której znajduje się nieruchomość nadająca się wyłącznie do usunięcia jest często bardzo niska. Sprawia to, że kosztorys przedsięwzięcia staje się zazwyczaj możliwy do przyjęcia. Tak jak każde prace budowlane, demontaż obiektu to skomplikowane przedsięwzięcie. Aby odbył się on nie tylko sprawnie, ale też z zachowaniem norm bezpieczeństwa powinien być przeprowadzony przez wykwalifikowaną firmę.

Przedsiębiorstwa takie posiadają przy tym odpowiednie umiejętności oraz najczęściej wieloletnie doświadczenie. Dysponują też maszynami pozwalającymi na znaczne usprawnienie działań. W wielu przypadkach rozbiórka musi być wykonana przy pomocy ciężkiego sprzętu. Mowa tu przede wszystkim o likwidacji konstrukcji z wielkiej płyty i ścian ze zbrojonego betonu.