Przygotowania do zimowych świąt

Własny domek pod miastem jest marzeniem wielu osób, jeśli jesteście szczęśliwymi posiadaczami domku i kawałka podwórka, z pewnością chcielibyście, by Wasze małe królestwo było jeszcze bardziej przytulne i jeszcze bardziej ciepłe niż dotychczas. Bo to właśnie kojarzy się z domem – ciepło i niepowtarzalna atmosfera. Dobrym czasem na zmianę jest właśnie zima, gdy biały puch zalega na całej powierzchni naszego ogrodu a świerki uginają swoje gałązki pod jego ciężarem. Warto zaplanować wtedy – już na wiosnę projektowanie ogrodów Przed zimą najlepiej wykopać wszystkie sadzonki i przygotować nasz ogród na zmiany. Przed spadnięciem pierwszego śniegu usuńmy również wszystkie ogrodowe meble z drewna , które mogłyby się zniszczyć pod wpływem wilgoci.

Zima kojarzy się oczywiście z wyjątkowym czasem – ze świętami. Jeśli mamy dzieci sprawmy im frajdę i zaaranżujmy w naszym ogrodzie prawdziwie świąteczny klimat. Doskonałym pomysłem jest zaaranżowanie altanek i budynków gospodarczych. Możemy w nich stworzyć cieplarnie zimową – niskim kosztem! Jeżeli nasza szopka lub budynek gospodarczy ma okna drewniane [www.okna.fronton.pl], nie musimy ich wymieniać – wystarczy, że wstawimy ciekawe okiennice.

I pamiętajmy, że nie musimy wcale iść tropem Amerykanów – zwyczaj przystrajania domów w święta Bożego Narodzenia przybrał u nich wręcz kiczowaty wymiar. Wszystkie ściany, okna, drzewa i inne elementy przestrzeni świecą i grają. My raczej nie zachęcamy do takich świątecznych szaleństw. Wystarczą drobne i delikatne dodatki, które podkreślą magię świąt i nie uczynią z nich jarmarcznego święta. Do ozdobienia domu wykorzystajmy natomiast wszystko to co naturalne – pomarańcze, goździki, gałązki drzew iglastych, papierowe ozdoby i pierniczki zamiast bombek. Nie ma przecież nic piękniejszego niż zapach imbiru i przypraw korzennych, pomarańczy i świerku. To tworzy cały klimat świąt, które przecież i tak trwają tak krótko!