Zmiany w ogrodzie

morning-in-the-garden_lZima jest dobrym czasem na to, by zająć się projektowaniem i planowaniem zmian, jakie chcielibyśmy zaprowadzić w naszym ogrodzie. Ogród jest jak żywy organizm – potrzebuje więc i zmienności oraz dostosowania warunków do potrzeb. Jeśli jesteśmy już znudzeniu układem naszego ogrodu i potrzebujemy odmiany – podobnie jak nasze rośliny, zajmijmy się zaprojektowaniem nowego ogrodu. A najlepiej poprosić o to specjalistę – chyba, że znamy się na roślinach i ich wymaganiach.

Projektowanie ogrodów  nie jest jednak proste. Warto jednak zanim zaczniemy cokolwiek robić, zastanowić się nad tym, co chcielibyśmy mieć w naszym ogrodzie – czy wyłącznie rośliny kwitnące, czy może również krzaczki czy drzewa owocowe. Większość z nas uwielbia spędzać letnie wieczory na świeżym powietrzu – jeśli nie mamy więc altany, zainwestujmy w nią i wygospodarujmy kawałek miejsca. Możemy również wybrać rzeźby do ogrodu [www.sklep.stoneo.pl], podgrzewacze ogrodowe oraz meble ogrodowe, których dzisiaj spotkamy naprawdę wiele.

Zastanówmy się również, co ma nam do zaoferowania. Usługi brukarskie skierowane są również do właścicieli ogrodów. Wybrukowana ogrodowa ścieżka, stworzona ze specjalnych kostek lub mozaiki wygląda na prawdę uroczo. Prace należy zacząć gdy tylko pojawią się pierwsze oznaki wiosny. To najlepszy czas, by zasadzić krzewy. Niestety już za późno, by w naszym ogrodzie wsadzić cebulki kwiatów takich jak tulipany. Możemy jednak wsadzić je w doniczkach w domu. Ciepło oraz odpowiednia wilgotność sprawią, że kwiaty pojawią się wcześniej – a gdy przyjdzie odpowiednia pora będziemy mogli wsadzić je w naszym ogrodzie,  by cieszyły oczy.

A co jeśli nie mamy zbyt wiele czasu na opiekowanie się ogrodem? Wynajmijmy firmę, która zaprojektuje nam ogród tak, by później nie wymagał od nas wiele pracy poza przycinaniem trawnika.