Jak walczyć z roztoczami?

W dzisiejszym świecie tak wiele mówi się o alergiach. Coraz młodsze osoby zaczynają być na coś uczulone. O ile uczulenie na niektóre składniki w jedzeniu można zniwelować zmieniając dietę, o tyle uczulenia na roztocza znajdujące się w kurzu bardzo ciężko się pozbyć, gdyż otaczają nas one ze wszystkich stron.

Roztocza to pasożyty, które żyją w domowym kurzu, a żywią się między innymi martwym naskórkiem ludzkim. Są one niewidoczne dla oka ludzkiego. Dlatego, nawet jeśli wydaje nam się, że nasz dom jest czysty, niestety w jego zakamarkach mogą czaić się te groźne dla alergików pasożyty.

Najchętniej zamieszkiwanymi miejscami przez roztocza są meble, łóżka, zasłony, ubrania, wszystko to, co jest narażone na osadzanie się kurzu. Najwięcej jednak znajduje się tego w łóżku. O ile pościel czy ubrania i zasłony można wyprać, o tyle samo łóżko bardzo ciężko jest wyczyścić z roztoczy. Dlatego w przypadku osób chorych na alergię, zaleca się usunięcie z pokoju wszelkich sprzętów i elementów bardzo narażonych na osadzanie się kurzu oraz utrzymywanie porządku  na jak najwyższym poziomie. Roztocza giną jedynie w bardzo wysokich temperaturach, dlatego właśnie takie temperatury zaleca się podczas prania pościeli, bielizny, zasłon oraz ubrań alergików.

A co z wcześniej przytoczonym łóżkiem? Jak z niego pozbyć się alergenów powodujących kaszel, wysypkę czy uciążliwy katar u osób uczulonych na roztocza? W tym wypadku najlepiej sprawdzają się odkurzacze, które działają przy pomocy pary. Para ta, emitowana w wysokiej temperaturze, nie tylko czyści łóżko, ale przede wszystkim właśnie je odkaża i  niweluje wszelkie zanieczyszczenia, mogące źle wpływać na zdrowie alergika. Na tak przygotowane łóżko można założyć specjalny pokrowiec, nieprzepuszczający alergenów. Kolejnym sposobem na walkę z kurzem i roztoczami jest specjalna pościel, zaprojektowana właśnie dla uczuleniowców. Jest to tzw. pościel przeciwalergiczna, która posiada składniki walczące z kurzem, brudem i roztoczami.  Pościel ta zalecana jest szczególnie dla małych dzieci, dla których alergie bywają niezwykle uciążliwe.

Najważniejsze w  walce z roztoczami jest utrzymywanie porządku w każdym miejscu, czystość jest tutaj podstawą. Natomiast bardzo mogą nam w tym pomóc sprzęty ułatwiające odkurzanie, przytoczony wcześniej odkurzacz parowy, czy też odkurzacz centralny, dzięki któremu sprzątanie będzie o wiele łatwiejsze i szybsze. Pamiętajmy także o przeciwalergicznych środkach czystości, pościeli oraz o wysokiej temperaturze podczas prania. Te wszystkie zabiegi powinny pomóc w walce z roztoczami.