Plac zabaw na naszym podwórku

Jak powinien wyglądać idealny plac zabaw? Jeśli chcemy wybudować plac dla naszych dzieci na podwórku, powinniśmy inspirować się tymi placami, które wybudowane są przy przedszkolach, w parkach czy na osiedlach. Oczywiście nie chodzi o te place, które powstały kilka, kilkanaście lat temu – dziś pozostały po nich tylko niebezpieczne elementy, które jak najszybciej powinny zostać usunięte. Nowoczesne place zabaw są przystosowane do ściśle określonych norm bezpieczeństwa – każda huśtawka, ławka oraz wszystkie elementy, jakie się tam znajdują zostały specjalnie wyprodukowane właśnie pod norm bezpieczeństwa określone w konkretnych przepisach i regulaminach.

Na placach zabaw znajduje się odpowiednia nawierzchnia wykonana ze specjalnej gumy, która niweluje ewentualne stłuczenia, gdyby dziecko spadło na przykład z huśtawki. Takie podkładki mogą uratować naszemu dziecku zdrowie i zaoszczędzić nam wiele problemów. Warto również wyłożyć nią teren na własnym podwórku w obrębie placu zabaw. Wydzielenie takiej przestrzeni jest bardzo ważne. Pozostała część podwórza zazwyczaj jest albo trawiasta albo wyłożona kostką brukową. Jeśli zastanawiamy się nad usługami, jakie świadczy musimy dokładnie przemyśleć, gdzie dokładnie chcielibyśmy mieć kostkę brukową na podwórku a jaki obszar zostawić do innego zagospodarowania.

Nie decydujmy się na wybrukowanie całej przestrzeni. Najlepiej wyłóżmy kostką sam podjazd i jedną część podwórza. W pozostałej części zachowajmy miejsce na fontanny ogrodowe z kamienia (zobacz: www.sklep.stoneo.pl) czy choćby ogród.   Wybrukowanie całości przestrzeni sprawi, że nasze podwórko będzie wyglądało dość pusto i sterylnie. Faktem jest, że kostka brukowa jest wygodna – trawnik należy przecież regularnie pielęgnować, jednak bez niego podwórko wygląda jak odlane w kamieniu. Zostawmy naszym dzieciom teren na którym będą mogły swobodnie się bawić i korzystać z choćby niewielkiego skrawka zieleni.