Plac zabaw na naszym podwórku

Jak powinien wyglądać idealny plac zabaw? Jeśli chcemy wybudować plac dla naszych dzieci na podwórku, powinniśmy inspirować się tymi placami, które wybudowane są przy przedszkolach, w parkach czy na osiedlach. Oczywiście nie chodzi o te place, które powstały kilka, kilkanaście lat temu – dziś pozostały po nich tylko niebezpieczne elementy, które jak najszybciej powinny zostać usunięte. Nowoczesne place zabaw są przystosowane do ściśle określonych norm bezpieczeństwa – każda huśtawka, ławka oraz wszystkie elementy, jakie się tam znajdują zostały specjalnie wyprodukowane właśnie pod norm bezpieczeństwa określone w konkretnych przepisach i regulaminach.

Na placach zabaw znajduje się odpowiednia nawierzchnia wykonana ze specjalnej gumy, która niweluje ewentualne stłuczenia, gdyby dziecko spadło na przykład z huśtawki. Takie podkładki mogą uratować naszemu dziecku zdrowie i zaoszczędzić nam wiele problemów. Warto również wyłożyć nią teren na własnym podwórku w obrębie placu zabaw. Wydzielenie takiej przestrzeni jest bardzo ważne. Pozostała część podwórza zazwyczaj jest albo trawiasta albo wyłożona kostką brukową. Jeśli zastanawiamy się nad usługami, jakie świadczy brukarstwo Kraków (www.mk-bruk.pl) musimy dokładnie przemyśleć, gdzie dokładnie chcielibyśmy mieć kostkę brukową na podwórku a jaki obszar zostawić do innego zagospodarowania.

Nie decydujmy się na wybrukowanie całej przestrzeni. Najlepiej wyłóżmy kostką sam podjazd i jedną część podwórza. W pozostałej części zachowajmy miejsce na fontanny ogrodowe z kamienia (zobacz: www.sklep.stoneo.pl) czy choćby ogród.   Wybrukowanie całości przestrzeni sprawi, że nasze podwórko będzie wyglądało dość pusto i sterylnie. Faktem jest, że kostka brukowa jest wygodna – trawnik należy przecież regularnie pielęgnować, jednak bez niego podwórko wygląda jak odlane w kamieniu. Zostawmy naszym dzieciom teren na którym będą mogły swobodnie się bawić i korzystać z choćby niewielkiego skrawka zieleni.